Şirince'de, okulun renksizliğinden uzak, dolu dolu bir hafta!

Arkhé Nedir?

Arkhé Projesi olarak, 2014 yılında bir araya gelmiş bir öğrenci topluluğuyuz. O günden bu yana her yaz, Şirince’de bir araya gelip çeşitli akademik konularda yoğun çalışma içeren yaz okulları düzenledik. Amacımız, Türkiye’de bulmakta güçlük çektiğimiz serbest düşünce ortamını, akademik derinleşmeyi, ve sosyalleşmeyi sağlamak. Felsefe, siyaset, ekonomi, tarih, bilgisayar felsefesi, yapay zeka, hukuk, estetik gibi birçok konuya el attık. Bütün bunları üniversite sıkıcılığından uzak, ferah ortamlarda ve eğitim kalitesini en yüksekte tutmayı hedefleyerek gerçekleştiriyoruz. 2014’ten bu yana 950 öğrenci ve 250’den fazla hocayla bir araya geldik. Benzer ilgi alanlarına sahip ve kendini entelektüel olarak tanımlayan insanları bir araya getirdikçe ortaya yeni arkadaşlıklar ve yeni işbirliklerinin çıktığını görmekten büyük keyif alıyoruz. Dünyada neler oluyor sorusunun çok sıkı takipçileriyiz. Arkhé ile yaptığımız çoğu iş Türkiye’de bu alanda yenilik getiriyor, üniversitelerde resmi olarak temsil edilmemiş konuları işliyoruz, en güncel bakış açısına mazhar oluyoruz.

Amacımız

Türkiye’deki eğitimin kalitesinden duyduğumuz memnuniyetsizlik bizi Arkhé’yi kurmaya itti. Proje altında farklı eğitim metodları deniyor, konuya ilgili uzman ve meraklıları bir araya getirip gerçek bir tartışma zemini hazırlamak istiyoruz. Dersleri geçmek için, ya da diploma almak için uğraşmanın, bir alana karşı olan aşkı ne denli söndürebileceğinin farkındayız; dolayısıyla Arkhé’ye gelen herkesin sadece çalışma konusuna duydukları ilgiden ötürü bizimle olduklarını biliyoruz.

Anlamlı, içi dolu, insana zevk veren ve ufuk açan tartışmaların neredeyse imkansız hale geldiği üniversitelerimizin aksine, öğrencilere hem konunun ehli hocalarla hem de benzer ilgi alanları paylaşan akranlarıyla buluşma zemini hazırlıyoruz.

Etkinliklerimiz Nerelerde Oldu?

Halki-Do, Heybeliada
Nişanyan Otel, Şirince
Nesin Matematik Köyü, Şirince
Tiyatro Medresesi, Şirince
Kadıköy İdea, İstanbul