Kamp Süresi

1 hafta

Tarih

8-14 Ağustos 2016

Roma Hukuku Yaz Okulu

Yer: Tiyatro Medresesi – Şirince Köyü

Tarih: 8-14 Ağustos

Bir haftalık kampta modern aklı şaşırtmayı sürdüren Antik Roma medeniyetinin hukuk sistemi tarihsel, siyasal ve sosyal bir perspektif içinde incelenecek. Her gün ikişer saatlik 3 farklı ders olacak. Ayrıca tartışma grubu oluşturulabilecek.

Özel hukuk için ayrıca bir ders olmayacak; bu alana hocalar kendi başlıkları içerisinde değinebilirler. Daha çok, Roma toplumunun değer ve ilkelerinin izi sürülecek. Adaleti sağlama araçları, yöneten-yönetilen ilişkisi, yargılama sistemi, Roma Hukuku’nda hakim ve sorumluluğu, kamusal cezalar, hukuk alimleri, vergilendirme sistemi, Roma Devleti’nin ekonomiye müdahalesi, ekonomiye ilişkin yasal düzenlemeler, toplumdaki farklı sınıfların ekonomiye katkıları, köleler, kadınlar, kadınların evlilik öncesi ve evlilik sonrası statüleri, vergi adaletsizliği, liyakatten uzak yöneticiler, askeri sistemin bozulması, din ve dinin etkisi, torba yasalar ve yasaklanma nedenleri, Iustinianus’tan Roma Hukuku’nun seyrettiği yol gibi meseleler üzerinde durulacak.

Ayrıca Cumhuriyet Devri yazarı Cicero’nun fikirleri yaşadığı dönem göz önünde bulundurularak “olan-olması gereken” kıyaslaması yapılarak değerlendirilecek. Dersler modern ve güncelle ilişki içerisinde işlenecek. Roma hukuk sisteminin rasyonel ve seküler oluşunun altı çizilecek.

Kampa katılacak hocalar ve verecekleri dersler ise şöyle :

Prof.Dr. Pervin Somer – Vatandaşlıktan Tebaa’ya: Roma İmparatorluğunun Yükselişi ve Çöküşü

Doç.Dr. Yiğit Sayın – Batı Hukuk Geleneği ve Roma Hukuku

Yard.Doç. Ahmet Karakocalı – Roma Siyasal Tarihinde Magistralık Kurumunun Yeri

Prof.Dr. Halide Gökçe Türkoğlu – Roma ve Hukuk Ceza Yargısı

Yard.Doç. Duygu Özer Sarıtaş – Genel Kavramlar ve Şahsın Hukuku

Doç.Dr. Fulya İlçin Gönenç – Antik Roma’da evlilik kurumu ve kadın

Cengiz Çevik – Cicero ve Roma Hukuku

Kontenjan: 40 kişi

Fiyat: Günlük 95tl. Buna yemek, konaklama ve dersler dahil.

Tiyatro Medresesi